Šetřením na ohřevu vody riskujete legionářskou nemoc

Šetřením na ohřevu vody riskujete legionářskou nemoc

V České republice již za prvního čtvrt roku 2024 onemocnělo tzv legionelózou 104 lidí, nejvíc za posledních 10 let. 17 lidí zemřelo. Jedna z příčin nezvyklého nárustů může být snaha ušetřit na ohřevu teplé vody. Problémem může být i snižující se imunita. Legionelóza je infekční onemocnění způsobené bakterií Legionella pneumophila.

Tato bakterie se přirozeně vyskytuje ve vodním prostředí, jako jsou řeky a jezera a obvykle v množství, které člověka neohrozí. Problém nastává až při vyšších teplotách vody mezi 20 °C a 45 °C. V tomto rozmezí je Legionelle nejlépe a rychle se množí až do množství, se kterým si nalomená imunita nemusí vždy poradit.

Obvyklým prostředím, které vytvořil člověk a ve kterém se legionelly nejvíce množí jsou vodovodní systémy, klimatizační zařízení, sprchy. Jednoduše řečeno k nákaze může dojít všude tam, kde lze vdechnout kapénku / aerosol s vodou, ve které je bakterie obsažena. Nejčastější způsob infekce je tedy vdechnutí zamořené vodní páry nebo kapének, nikoliv však přímý kontakt s nakaženou osobou.

Příznaky legionářské nemoci

Tato nemoc se projevuje vysokými horečkami a zápaly plic. Příznaky legionelózy mohou být podobné chřipce a zahrnují:

  • horečku
  • zimnici
  • kašel
  • dušnost
  • bolest svalů
  • únavu

Mírnější formě onemocnění se říká pontiacká horečka, závažnějšímu průběhu, kdy dochází k postižení plicní tkáně a může vést k pneumonii – legionářská nemoc.

Stáhnutí bojleru pod 45 stupňů je zelenou pro Legionelly

Bakterii se výborně daří ve vlažné vodě. Úsporná opatření jako je snižování teploty vody v bojleru tedy jejímu množení přímo nahrávají. Pod 20 °C se bakterie ve vodě téměř nerozmnožuje, ale stále přežívá. Ohřívání vody na nízké teploty přináší velké riziko.

Boiler
Stáhnutí bojleru pod 45 stupňů je zelená pro Legionelly

Studenou vodu je proto potřeba držet pod 25 °C a teplou nad 50 až na 60 °C ideální s možností ji ještě přihřát. Nad tyto teploty se dá hovořit již o  „termické dezinfekci“. Tu je dobré dělat jednou za čas, zejména když voda nějaký čas stagnuje a Legionelly majít klid na množení. Např. po dovolené. Pro rozsáhlejší kontaminované vodovodní systémy je potřeba využít sofistikovanější a periodické dezinfekce vody

Udržujte se v kondici

Většinu lidí běžné množství těchto bakterií nijak neohrožuje. Potíže mohou vypuknout u lidí se slabší imunitou a samozřejmě také, když se tyto bakterie přemnoží. Ohroženi jsou starší lidé, lidé po operacích a jelikož bakterie napadá plíce, pro kuřáky to nevěští nic dobrého.

Výskyt legionářského onemocnění v ČR
Výskyt legionářského onemocnění v ČR. Rok 2023 je rekordmanem.

Před legionářskou nemocí varuje i Státní zdravotní ústav (SZÚ). „Existuje riziko, že ve snaze ušetřit na ohřevu vody si bakterie nevědomky ve svých vodovodech a zásobnících vody pomnoží především drobní uživatelé“. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že v EU je ročně hlášeno okolo šesti tisíc případů legionelózy s desetiprocentní smrtností. Přestože je toto číslo zřejmě značně podhodnoceno, staví to Legionellu na první místo příčin úmrtí na nemoci související s vodou. 

V roce 2023 proběhla obří epidemie Legionelly v sousedním Polsku: https://legionella.cz/clanky/shrnuti-epidemie-legionelly-v-polsku-165-nemocnych-25-umrti/

 


Zajímá Vás více nebo se chcete na něco zeptat?


 

 

Komentovat